2022. augusztus 18., csütörtök

Ki rendelt almát?

Az eredeti kép felirata: "Who ordered the apple?", azaz ki rendelt almát, kérdi a pincér. Gyanútlanul feltettem a játékos kérdést a facebookon, aztán elég hamar meg is bántam. Nézzük hát sorban, ki is ül annál a képzeletbeli asztalnál. Lényeges információ: a rajzocska alkotója Marco De Angelis, olasz(!!!) grafikus, illusztrátor. 

Szemközt az asztalfőn Tell Vilmos. Aki olvasta Schillert, hallotta Rossini operáját vagy akár csak egyszer is játszott magyar kártyával, annak ismernie kell a legendát: 1307. november 18-án Uri kantonban a zsarnok Hermann Gessler (a Piros Felső) arra kényszerítette az íjász Tell Vilmost (a Makk Felsőt), hogy az a saját fia fejére helyezett almát nyilával átlője, mivel a svájci hős nem tisztelgett a zsarnok póznára tűzött kalapja előtt. Tell nyila 100 lépés távolságból kettéhasította az almát.

A bibliai kígyó, Ádám és Éva: ezt azért mindenki eltalálta. De hogy ne maradjatok kultúra nélkül, elmondom a sztorit ómagyarul: "Mënyi milosztben terömtevé elevé miü isëmüköt Ádámot, ës aduttȧ valá neki pȧrȧdicsumot hȧzoá. Ës mënd pȧrȧdicsumben valou gyimilcsëktűl mondá neki élnië. Hëon tilutoá űt igy fá gyimilcsétűl. Gye mondoá neki, mérët nüm ënëik : isȧ, ki napon ëmdöl az gyimilcstűl, hȧlálnek hȧláláȧl holsz. Hȧdlȧvá holtát terömtevé Istentűl, gye feledevé. Engedé ürdüng intetüinek, ës ëvék az tilvot gyimilcstűl. Ës az gyimilcsben hȧlálut evék." Ha szórakozni akartok, lehetnek Tutajos a berekből és Cicciolina is. De inkább ne akarjatok, ha lehet, mert rátok szabadítom az ürdüngöt. Dixi.

Sir Isaac Newton. Bár ő nagyon is valóságos figura, a kapcsolata az almához felturbózott mese. A közismert történet szerint Newton a fejére pottyanó alma hatására értette meg, hogy a földi tárgyakat és égitesteket mozgató erő ugyanaz. Egy kortárs író, William Stukeley írta ezt először Memoirs of Sir Isaac Newton's Life című művében, melyben visszaemlékezik, hogy mikor 1726. április 15-én Kensingtonban beszélgetett Newtonnal, a tudós elmesélte, hogyan jutott eszébe a gravitációelmélet. „Egy alma lehullása okozta, mikor elmélkedve ott ült. Miért esik az alma mindig a földre, tette fel a kérdést magának. Miért nem oldalra vagy felfelé esik, hanem mindig a föld középpontja felé?” Voltaire ugyanezt írja: „Sir Isaac Newton a kertjében sétált, ekkor szőtte első gondolatait a gravitációelméletről, mikor látta, hogy egy alma lehull a fáról.” Ezek a történetek alaposan kiszínezik Newton beszámolóját arról, hogy otthonában, Woolsthorpe Manorban az ablak mellett ült, és látta, hogy egy alma lehull a fáról. A jelenleg elfogadott feltételezés szerint a történetet Newton jóval később találta ki, hogy illusztrálja, hogy merített ötleteket a mindennapi életből. Megjegyezni kívánom, hogy a rajz erősen idealizálja Newton alakját, miszerint egy joviális bácsika lett volna; valójában egy undok, mogorva, kiállhatatlan, magának való pasas volt (a példaképem), nem is nősült meg soha.

Hófehérke és a gonosz mostoha (átugorva az asztalfőn nekünk háttal ülő Bill Gatest). Sajnos tisztázni kell, hogy Hófehérke mesebeli alakja volt az, akit mostohája többször próbált eltenni láb alól, mint Fidel Castrot a CIA. Az utolsó kísérlete, miszerint egy mérgezett almát kínál neki azonnali fogyasztásra (v.ö. érzékszervi vizsgálat) hozott látszólagos eredményt. Az alma egyik fele fehér volt, a másik fele piros. Hófehérke habozott elfogadni bármit is, de a királyné ekkor félbevágta az almát, és megette a fehér részt (ami nem volt mérgezett), a másikat pedig a lánynak adta. Hófehérke az első harapás után azonnal mély kábulatba esett. Mikor a törpék megtalálták, nem tudták feléleszteni, ezért azt hitték, meghalta magát és a kadávert egy üvegkoporsóba deponálták. A két női alak ábrázolása hűen követi a Disney-féle 1937-es Snow White and the Seven Dwarfs rajzfilmét, arc, ruházat, minden részlet olyan, mintha onnan léptek volna ki. Ez szinte világszabvánnyá vált, a még NÉBIH 2020-as kampányán is mind az élőszereplős, mint a karikatúra változatban is ezt követik.

A közelebbi asztalfőn Bill Gates (William Henry Gates III KBE). Azon kívül, hogy egyértelműen ő van megrajzolva és nem Steve Jobs, a laptopja éppen Windows95-öt bootol. Ha én lettem volna a rajzoló, sokkal inkább az Apple-vezér Jobsot ültettem volna az asztalhoz, ezt magyarázni sem vagyok hajlandó. A Beatlesnek vagy René Magritte-nak is több köze van az almához, mint Billnek. Kettőspont kötőjel zárójel nyitva, ez itt egy szomorú szmájli helye, ha élhetek ezzel a képzavarral. Bill (noha egy csődközeli helyzetben kisegítette Steve-et) nem rendelt almát.

És innentől lesz egyre nehezebb... A büdös banya balján a szőke szépség Aphrodité. Kicsit messzebbről kell kezdjem. Volt az a nagy buli az Olümposzon, Péleusz és Thetisz esküvője. Hogy jó szokása szeint Erisz ne keltsen viszályt (mert amúgy ahol megjelent, ez történt), egyszrűen nem hívták meg a lagziba. Ezen ő viszont annyira berágott, hogy felcímkézett egy aranyalmát, miszerint az a legszebbet illeti és azt begurította a mulatozók közé. Mindjárt hárman is ugrottak volna érte: Héra, Pallas Athéné és Aphrodité és persze rögtön kitört a paláver. Végül egy halandót, Pariszt választották döntőbírául, aki abben az időben épp pásztorkodással múlatta az idejét. A három istennő meztelenre vetkőzött (kizárólag az objektív döntés érdekében, persze), de nem feledkeztek meg a korrupcióról sem, ígértek ezt-azt a kanászgyereknek, aki persze a királyi szex mellett döntött: ez Aphrodité ajánlata volt, a legszebb földi nő szerelme az almáért cserébe. Petite malheur, a hölgy már férjnél volt, így aztán lett egy kis kofalárma a dologból, erre mindjárt visszatérünk.
A következő figura a görög mintás ruciban maga Parisz. Lehetne még egy pár görög mitológiai alak, de a rajzon mögé helyezett számszeríj (bár anakronizmus) ezt valószínűsíti, kedves Watson doktor. Aphrodité történetét ugye ott hagytuk abba, hogy a legjobb macát adta az almáért Parisznak, lett belőle hirig, a görögök felhorgadtak Trója ellen, láttad a Brad Pitt filmet, ugye. Az újszülött Akhilleuszt a jó édes anyja a Sztüx vizébe mártotta, hogy sebezhetetlenné tegye. Közben azonban a sarkánál fogva kellett tartania, amely száraz maradt, így ez lett Akhilleusz egyetlen sebezhető pontja, plusz, innen kapta a nevét az Achilles-ín. Parisz jól bánt a lőfegyverrel, erre sajnos a hős Akhilleusz csúnyán rá is faragott Trója ostrománál. Mert persze hol találta el Parisz? Pontosan ott.
A végére maradt a feketeleves, az a zöldruhás leprechaun kisklambó, na, hogy az ki a manó. A facebookon a legtöbb szavazatot az ifjabb Tell kapta (a sztorit lásd fent). Meghajlok a többség akarata előtt, bár igen erős különvéleményem van. A gyerek szerintem a gyerek a Jóságos fából. Tudom, ezt a jóságos fá...m se olvasta idehaza, pedig megjelent. Talán éppen ezért nem fogadta el senki az almafa meséjét. Azért én változatlanul fenntartom.

Nincs a képen Robin Hood, Csipkerózsika, Goethe, Jancsi és Juliska, a három grácia. Semmi többet nem tudok elmondani, kérem kapcsojja ki.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése